REGULAMIN REKOLEKCJI OAZOWYCH
- Rekolekcje oazowe są organizowane przez Diakonię Ruchu Światło-Życie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
- Na rekolekcjach oazowych dziećmi i młodzieżą opiekują się moderatorzy i animatorzy (wychowawcy), tworzący diakonię wychowawczą Oazy, którzy spełniają warunki wymagane przez prawo dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.
- Rekolekcje są organizowane w ośrodkach spełniających wymogi Państwowej Straży Pożarnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, noclegi odbywają się w pokojach wieloosobowych, a uczestnikom zapewniane jest pełne wyżywienie i ubezpieczenie.
- Wypoczynek jest zgłoszony do Lubuskiego Kuratorium Oświaty.
- Uczestnicy znajdują się pod opieką animatorów (wychowawców), stosują się do ich poleceń. Wychodzą poza teren ośrodka wyłącznie pod opieką animatora.
- Podział grup i rozlokowanie w pokojach ustala na miejscu diakonia wychowawcza uwzględniając wiek uczestników i cel budowania wspólnoty ze wszystkimi.
- Zasady korzystania z pomieszczeń i sprzętów ośrodka, boiska, itp. oraz zasady zachowania się podczas wycieczek określa na miejscu diakonia wychowawcza i każdy uczestnik stosuje się do nich.
- uczestnicy są zobowiązani do szanowania wyposażenia ośrodka oraz rzeczy należących do współuczestników oraz diakonii wychowawczej,
- uczestnicy mają również obowiązek poinformowania diakonii wychowawczej o wszelkich zauważonych usterkach czy nieprawidłowościach,
- jeżeli podczas trwania wypoczynku ulegnie zniszczeniu mienie ośrodka, współuczestnika czy diakonii wychowawczej z winy uczestnika, wszelkie koszty związane z naprawą czy zakupem pokrywają opiekunowie prawni uczestnika.
- Każdy uczestnik zabiera ze sobą Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, różaniec i notatnik. Osoby grające zabierają instrumenty, a służba liturgiczna – alby lub komże.
- Chłopcy zabierają długie spodnie, dziewczęta – dłuższe sukienki lub spódnice, jest to nasz odświętny strój podczas Mszy Świętej i modlitwy.
- Rekolekcje są czasem wyciszenia, w którym chcemy pogłębić więź z ludźmi i Bogiem, dlatego z telefonów i sprzętu multimedialnego korzystamy jedynie w czasie wolnym, za zgodą diakonii wychowawczej.
- czasem wolnym nie jest cisza nocna, określona przez diakonię wychowawczą ramami czasowymi i zawarta w szczegółowym planie dnia rekolekcji; czasem wolnym nie są także wspólne punktu programu, włączając w to także posiłki,
- diakonia wychowawcza zastrzega sobie możliwość przechowywania telefonów i sprzętu multimedialnego uczestników w zabezpieczonym miejscu, gdy ci w nieodpowiednim czasie i formie będą go nadużywać.
- diakonia wychowawcza może ograniczyć używanie telefonów i sprzętu multimedialnego w szczytowych i ważnych momentach rekolekcji, które są ważne dla ich prawidłowego przeżycia.
- Jedną z form wychowania podczas wyjazdu jest podejmowanie przez uczestników dyżurów – porządkowego, liturgicznego, modlitewnego itp. Wyjazd na rekolekcje oznacza zgodę i gotowość uczestnika do zaangażowania się w nie wraz z grupą.
- Troska o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników podczas trwania rekolekcji spoczywa na diakonii wychowawczej.
- podpisując kartę uczestnictwa, opiekunowie prawni zgadzają się na leczenie szpitalne, zabiegi diagnostyczne i operacje w przypadku zagrożenia życia i zdrowia dziecka,
- opiekunowie prawni wyrażają również zgodę na przewożenie, w razie potrzeby, dziecka do lekarza prywatnym samochodem,
- o podjęciu każdego z tych działań opiekunowie prawni będą powiadomieni telefonicznie,
- uczestnicy mają obowiązek informować wychowawców o złym samopoczuciu i wszelkich problemach zdrowotnych,
- w razie potrzeby podania leków, przeprowadzona zostanie konsultacja z lekarzem oraz opiekunem prawnym,
- po przyjeździe uczestnicy deponują wszystkie leki w wyznaczonym przez kierownika wypoczynku bezpiecznym miejscu.
- Podczas trwania rekolekcji obowiązuje żywienie zbiorowe.
- organizator nie przewiduje specjalnie dostosowanej diety do potrzeb uczestnika, chyba, że kierują tym przesłanki zdrowotne np. uczulenia, nietolerancja pewnych składników żywnościowych. W takim wypadku informacja o potrzebie dostosowania diety do potrzeb uczestnika musi być podana już przy zapisie na oazę,
- przy specjalnej diecie opiekunowie prawni powinni zatroszczyć się o odpowiednie składniki żywnościowe lub po konsultacji z kierownikiem wypoczynku ustalić formę żywienia oraz jej dodatkowe finansowanie.
- W czasie rekolekcji organizowane są wycieczki autokarowe oraz piesze wycieczki w góry, wyjścia nad jezioro. Organizator zapewnia opiekę przewodnika górskiego oraz ratownika wodnego w miejscach, w których jest to wymagane.
- Rekolekcje trwają odpowiednią ilość dni.
- ze względu na charakter i program Oazy nie przewiduje się późniejszego przyjazdu czy wcześniejszego odjazdu,
- przyjeżdżając na Oazę, decydujemy się uczestniczyć w całym programie rekolekcji.
- Ze względu na program i charakter rekolekcji, organizator nie przewiduje odwiedzin.
- Podczas oazy obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz korzystania z innych używek. Zakaz dotyczy wszystkich przebywających na rekolekcjach, a więc także kadrę wychowawczą.
- Wydalenie uczestnika z rekolekcji odbywa się:
- w przypadku nagminnego łamania przez niego regulaminu, po wcześniejszych upomnieniach i informacjach skierowanych do uczestnika oraz jego opiekunów prawnych,
- zarówno w przypadku wydalenia z rekolekcji, jak i w razie konieczności wcześniejszego wyjazdu, opiekunowie prawni mają obowiązek odebrać dziecko z rekolekcji osobiście, podpisując stosowne oświadczenie.
- W przypadku rezygnacji z rekolekcji na 20 dni przed rozpoczęciem wypoczynku, organizator ma prawo do zachowania 50% wpłaty za rekolekcje, na pokrycie poniesionych kosztów organizacji rekolekcji. Jeśli rezygnacja nastąpi w dzień rozpoczęcia rekolekcji lub w późniejszym terminie lub uczestnik zostanie z rekolekcji wydalony, wpłata za rekolekcje nie jest zwracana.
- Uczestnicy pełnoletni posiadają te same prawa i obowiązki co uczestnicy niepełnoletni, stosują się do tych samych zasad i przestrzegają regulaminu.
- Rodzice i uczestnicy podpisując kartę uczestnika deklarują, że zaznajomili się z regulaminem rekolekcji i go akceptują.
Na oazie wprowadza się następujący system nagradzania i karania.
Nagrody wprowadza się za:
-
- wzorowe przestrzeganie regulaminów i zaangażowanie w przeżywanie rekolekcji oazowych
- wzorowe wypełnianie powierzonych zadań
- realizację własnych inicjatyw i pomysłów, które ubogacają rekolekcje oazowe
- dobrowolną pomoc animatorom lub uczestnikom
Nagrody:
-
- pochwały i wyróżnienia od animatora grupy;
- pochwały i wyróżnienia na forum oazy od księdza moderatora;
- listy gratulacyjne do rodziców ;
- dyplomy i drobne upominki wręczane na zakończenie oazy.
Kary wprowadza się za:
-
- nieprzestrzeganie regulaminów oazy;
- zachowanie i postępowanie zagrażające życiu i bezpieczeństwu własnemu lub innych uczestników oazy;
- aroganckie zachowanie wobec opiekunów i kolegów;
- agresję słowną i przemoc wobec kolegów i koleżanek;
- palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zażywanie środków odurzających.
Stosowane kary:
-
- upomnienie animatora;
- upomnienie na forum przez księdza moderatora;
- odsunięcie od wybranych zajęć;
- praca społeczna na rzecz oazy;
- powiadomienie rodziców i ks. Proboszcza o niewłaściwym zachowaniu;
- wydalenie z oazy