Zasady ogólne
- Rekolekcje są czasem, w którym na pierwszym miejscu jest Bóg w swoim Słowie i łasce sakramentów. Sprzyja temu wyciszenie i gotowość do wewnętrznej przemiany. Nie planujmy więc odwiedzin znajomych, spóźnień ani wcześniejszych wyjazdów.
- Zobowiązani jesteśmy do uczestnictwa we wszystkich przewidzianych programem rekolekcji spotkaniach (wydarzeniach), a owoce rekolekcji będą zależały od aktywnej w nich obecności.
- W Eucharystii uczestniczymy w godnym stroju (długie spodnie, spódnice, zakryte ramiona, buty - nie kapcie i nie klapki).
- Dbamy o punktualność.
- Zachowujemy ciszę podczas spotkań i modlitwy osobistej (Namiotu Spotkania).
- Zachowujemy ciszę w nocy, gdyż są z nami małe dzieci.
- Staramy się nie korzystać ze środków komunikacji zewnętrznej (internet, gazety) i ograniczyć do niezbędnego minimum korzystanie z telefonu.
- Wszelkie niedogodności i utrudnienia starajmy się przyjmować w duchu zrozumienia.
- Uwagi i propozycje zgłaszamy parze moderatorskiej, która w miarę możliwości postara się je uwzględnić.
- Wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem oazy w ośrodku (np. dostęp do kuchni, lodówki, pralki, itp.) należy zgłaszać parze moderatorskiej, która uzgodni je z gospodarzem ośrodka.
- Staramy się pomagać sobie nawzajem, dzielić się tym, co mamy, podczas posiłków dbać, aby innym niczego nie zabrakło. Bądźmy dla siebie życzliwi i otwarci.
- Jako Nowi Ludzie, żyjący Nową Kulturą, nie palimy papierosów i nie spożywamy alkoholu, zarówno w miejscu przeżywania rekolekcji, jak i poza tym miejscem.
- Szanujemy mienie domu rekolekcyjnego (jesteśmy tylko gośćmi), gasimy światła, sprzątamy po sobie i swoich dzieciach, sprzęt (rowery, hulajnogi, narty, itp.) zostawiamy w miejscach do tego wyznaczonych.
- Dbamy o udostępniony sprzęt wspólnotowy i po użytkowaniu odnosimy go na wyznaczone miejsca.
- Wszelkie uszkodzenia sprzętu, wyposażenia pokoi, niezwłocznie zgłaszamy parze moderatorskiej.
- Na rekolekcjach przestrzegamy regulaminów obowiązujących w danym ośrodku
Diakonia wychowawcza
- Diakonia wychowawcza na rekolekcjach pełni rolę opiekuńczą, za dzieci na rekolekcjach przez cały czas odpowiadają rodzice.
- Na rekolekcjach, podczas zajęć dorosłych, dzieci od lat 3 są pod opieką diakonii wychowawczej. Młodsze dzieci pozostają pod opieką swoich rodziców. W przypadku, gdy dziecko przeszkadza w zajęciach rodziców, rodzice winni je uspokoić lub z nim wyjść, aby umożliwić pozostałym uczestnikom korzystanie z poszczególnych punktów programu oazy.
Zasadniczo dzieci powyżej 13. roku życia uczestniczą we własnych rekolekcjach. W uzasadnionych przypadkach, na etapie zapisów, po konsultacji z parą moderatorską, mogą być przyjęte na rekolekcje starsze dzieci, jeśli będą respektować wymagania diakonii wychowawczej i jej program. - Dzieci, gdy są pod opieką diakoni wychowawczej, stosują się do poleceń wychowawców.
- Rodzice przestrzegają czasu pobytu dzieci pod opieką diakonii wychowawczej; przyprowadzają dzieci przed zajęciami zgodnie z ustaleniami z diakonią wychowawczą i odbierają bezpośrednio po nich. Dzieci nie wracają po zajęciach same do pokoi.
- Dzieci nie mogą oddalać się do swoich pokoi w czasie, kiedy są pod opieką diakonii.
- Dzieci nie przynoszą na zajęcia telefonów komórkowych, tabletów i swojego jedzenia, także zakupionego w trakcie czasu wolnego.
- Dzieci mogą zabierać na zajęcia wspólne swoje zabawki, ale tylko takie, którymi będą się mogły bawić z innymi dziećmi. Dzieci nie przynoszą na Eucharystię jedzenia i zabawek: elektronicznych, hałaśliwych, wydających jakiekolwiek dźwięki, twardych, itp.
- Jeżeli dzieci będą sprawiały trudności wychowawcze i nie będą chciały współpracować z diakonią, w ostateczności po rozmowie z rodzicami będą oddawane pod opiekę rodziców.
- W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami rodzice muszą mieć na uwadze fakt, że diakonia wychowawcza może nie być przygotowana do opieki nad nimi.
Diakonia Rekolekcyjna Ruchu Światło-Życie
diecezji zielonogórsko-gorzowskiej